Anne bi bakar mısın..

Bayram için çıktık önce yola. Bayramları seviyorum bayramları tatil olarak değerlendirmekten ziyade, bayramı bayram tadında kutlamayı daha çok seviyorum. Poyrazın da bayramların ne demek olduğunu yaşayarak öğrenmesi hoşuma gidiyor.

Biz bu bayram Bulgaristan’ın Visoka Polyana köyünde idik. Köydeki bayram kutlamasını tahmin edersiniz… Müthiş… Bayramlarda büyüklere ziyaret edilir eller öpülür şekerler, çikolatalar yada orada daha çok waffle toplanır. Aynen de öyle oldu zaten.

Hayat erken başlıyor Visoka Polyana da sabah 7 da kalkıyoruz. 4 saat uyku uyuyor olman bile dinlendiriyor seni. Gece tek ses zaman zaman geçen trenin sesi, gündüzleri ise cırcır böceklerinin sesi. Teknoloji sıfır hayatımızda, sabah saat 10 olunca sanki öğlen olmuş zannediyorsunuz.

Çocuklar özgür, her açıdan, Poyraz doğal yaşamın içine balıklama daldı. Köyde 1 tane park var ve çocuklar tek başlarına gidip geliyorlar inanın hem onlar için hem büyükler için tam bir enerji deposu. Sağlıklı beslenmeyi söylemeye gerek bile duymuyorum. Yolda yürürken meyve sarkan dallardan sürekli meyve toplamak, yemek çok normal bir şey. Kırmızı dutlar, erikler, vişneler, armutlar, elmalar… Bu yıl Poyraz istemedi sürekli kalmayı fakat seneye istiyor gibi duruyor zaman ne gösterecek bakacağız.

Bayramda köyde inanın o kadar çok dinlendim ki, tatil gibi bir bayram bitti derken, asıl tatil başladı. Bu sefer Varna ya, Zlatni tarafında bir otele yerleştik. Ağaçlık bir alanda konumlandırılmış bir otel ve önümüzde uçsuz bucaksız dev dalgalı Karadeniz. İster yemyeşil ağaçların altında serinle, yürüyüşe çık, ister havuz ya da deniz de yüz, tercih senin. Poyraz denizi pek sevmiyor onun tercihi hep havuz. Atlıyor zıplıyor dalıyor… Anne bi bakar mısın bombalama atlayacağım, anne bi bakar mısın dalıp havuzun taşına deyip yukarı çıkıcam, anne bi bakar mısın koşacağım atlayarak dalış yapacağım hatta video mu çeker misin seyrederiz diyerek, tatil boyunca bize şov yaptı durdu.:)

Hijyen olarak çok iyiydi, benim için en büyük kriter. Lüks arayanlar, ışıltıyı çok sevenler, ya da tatili tıka basa yemek yemek olarak algılayanları tatmin eder mi bilmiyorum ama. Biz öğlen yemeği bile yemiyorduk sandviç ile geçiştiriyor idik. Tatillerde tıka basa yemek yiyip sonra o 2 kiloyu vermek için aylarca diyet yapmayı tercih edenlerdenseniz orası başka 🙂

Yani avantajları ve dezavantajları kişiden kişiye değişir. Bana göre avantajlarından bir diğeri hiç kimse Türkçe bilmediği için mecburen İngilizce konuşmak zorundasın ya da Bulgarca. Poyraz için çok güzel oldu kendi derdini anlatabildi rahatlıkla. Hatta restoranda garsonlar bizim masaya servis açarken 2 tane çatal bıçak koymuşlar Poyraz garson ablasına “three please” demiş. Bize nasıl büyük bir heyecanla anlatıyor görmelisiniz. Anlayacağınız dil açısından, pratik yapma açısından büyük bir avantaj.

Denizi nasıl derseniz eğer; çok kullanmadık çünkü Karadeniz ve çok dalgalı idi. Dalgalarının boyu benim boyumla yarışır cinsten. Ben biraz maceracı olduğum için taktım kafaya gireceğim denize diye… Gazetelere manşet olmama az kalmıştı 🙂 kıyıda boğulan ilk Türk olarak. Denizi çok severim ayılırım bayılırım dedim Allah bana suyun gücünü gösterdi gerçekten kendime çok güldüm. Poyraz da anne seni anlamıyorum hem korktum, hem de çok güldüm diyorsun hangisi doğru diye sorar iken, İkisi de doğru oğlum diyebildim ancak 🙂

Sonuç olarak çok keyifli bir tatil geçirdik, beynimizi resmen sıfırladık. Hatta dönüş yolunda Aytekin’e “Biz nerede yaşıyoruz çalışıyor muyuz ne iş yapıyoruz mesleğimiz ne” diye sorular sormaya başlamıştım ki, Silivri de başlayan İstanbul trafiğini görene kadar. O anda beynim uyandı, normale dönmeye başladı, hayat; kaldığımız yerden devam dedim.

Sıradaki tatil gelsin 🙂

Sevgiler

(Visited 168 times, 1 visits today)

2 Comments

 1. Cemile İdi 23 Ocak 2017 at 14:26

  acar açmaz fotografla karsılastım ve bayıldım . yogun ve stresli geçen iş hayatımda ne guzel mola oldu yazın. hem dinlendim hem motive oldum
  ellerine saglık 🙂
  sevgiler
  cemile

  Reply
 2. Hasibe Tezcan 23 Ocak 2017 at 14:26

  Tatil dedigin böyle olur Okurken bende orada olmayı çok istedim. Guzel kizim yazılarını çok begendim

  Reply

Yorumlayın, Cevap yazın, Fikirlerinizi paylaşın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir