Çocuklar gülsün diye

Çocuklar, çocuklar, en masumlar, fırsat eşitsizliğine hiç yakıştıramadıklarım, en kıyımsız olduğum yanım...

Çocuklar gülsün diye

Çocuklar, çocuklar, en masumlar, fırsat eşitsizliğine hiç yakıştıramadıklarım, en kıyımsız olduğum yanım...

Şimdi birini hayal edin; bir gün alışverişten eve geliyor bir haber okuyor, kendisi için harcadığı para ile bir ay boyunca geçinmeye çalışan kocaman bir köy halkı olduğunu öğreniyor. Çok sevdiğim bir söz geliyor aklıma "Hayatım alt üst olacak diye korkma, nerden biliyorsun hayatının altı üstünden daha iyi olmayacağına" böyle düşünmüş olacak ki hayatını değiştirme kararı alıyor. Tüm hayatını arkasında bırakıp, kalkıp dünyanın diğer ucuna Kamboçya'ya yerleşmeye karar veriyor. Neden mi? O çocukların yüzünde küçücükte olsa bir gülümseme kondurabilmek için.

Eşim sayesinde tanıştım @aynebilim ile. Müthiş bir kahramanlık öyküsü. Önceleri sadece kendi parası ile kurduğu aşevinde yemekler pişirip çocukların karnını doyururken, sonra sosyal medyanın güzellikleri sayesinde çoğalıp büyük bir başarıya imza atıyor. Büyük bir gururla takip ediyorum başarısını. Yapılan bağışlarla yaşam tarlaları oluşturmuş; içinde iki sınıftan oluşan bir okul, sağlık kabini, aşevi, kadınlar için atölye, atölyede yapılanların satılacağı showroom, restaurant ve kelebek parkı. ☺️ Düşünebiliyor musunuz sadece çocukların karnını doyurmak için çıktığı bu yolculukta, hayata geçirdiklerini okudukça içimde kelebekler uçuşuyor. Ben bile heyecanlanıyorum, çocukların mutluluğunu düşünemiyorum bile.

Bugün bunları neden yazıyorum biliyor musunuz yarın Sevgililer günü, hiç sevmediğim kutlamanın tamamen ticari amaç olarak düşündüğüm bu günde sizde sevgiliniz adına sadece 75$ köyün tüm çocuklarının 1 aylık yemek ihtiyaçları için bağış yapabilirsiniz, ya da sadece 15 $ köyün tüm çocuklarına dondurma ısmarlaya bilirsiniz diye düşündüm, ya da bir doğum günü, yeni yıl, 23 Nisan, ya da bebek doğduğunda hastaneye çiçek götürmek yerine vs bu özel günleri daha özel bir güne dönüştürebilirsiniz.

Ya da ay ne bilim işte illaki özel bir gün beklemeyin istediğiniz an bağış yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey aynebilimben@gmail.com adresine mail göndermek, isterseniz onlarda fotoğraf çekip gönderebilirler, neden mi; daha çok kişiye yayılsın, çocuklar gülsün diye, bir çocuk gülsün tüm dünya gülsün diye

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow