Gördüklerini Yapan Çocuklar

Evettt bir eğitim ve öğretim döneminin de sonuna gelmiş bulunmaktayız sayın ebeveynler…

Gördüklerini Yapan Çocuklar

Evettt bir eğitim ve öğretim döneminin de sonuna gelmiş bulunmaktayız sayın ebeveynler…

İyiydi, güzeldi her şey hayatımıza yeni bir sayfa açıldı yeni bir düzen geldi, tabi ki inişler çıkışlar oldu ama büyük resme bakmak gerekiyor. Bakıyorum ve keyifli bir dönem geçirdik biz diyebiliyorum..

Yaz tatile başlıyor hazırlıklar tam gaz devam, tatil planları, yaz spor okulları, bazıları için ise yeni okul araştırmaları ile devam eden yeni bir süreç..

Hangi okul daha iyi? Özel okul mu, devlet okulu mu hangisine göndermeliyiz gibi sorular herkesin kafasını karıştırmakta.

Bunun için bu yılki TEOG birincilerinin nerelerden çıktığını bir göz atın derim ben… Bakınız aşağıdaki gazete başlıklarına.

"Muş'un Varto ilçesinde bir mezrada zor şartlar altında yaşayan Ezgi Beytaş, bu yıl girdiği TEOG sınavında soruların tamamını doğru cevapladı.. "

"Tunceli’nin, Çemişgezek İlçesi, bu yıl da ismini birinciliklere yazdıran ilçe oldu. İlçenin Payamdüzü Ortaokulu öğrencisi Mahir Gündoğdu ikinci dönem TEOG sınavında 6 dersten 120 sorunun tamamını doğru yaptı ve Türkiye birincileri arasına girdi. . Okuldan artakalan zamanını hayvan otlatmakla geçiren Gündoğdu’nun hedefi doktor olmak."

Okul olarak düşüncelerim aynen şudur;

Evimize yakın olması, sınıf mevcudunun az olması ve öğretmenin iyi olması...

Herkesin okuldan beklentisi farklı çünkü, kimisi okulun parkesine takılıyor, kimisi porselen tabaklarda yemek yemesine takılıyor, kimisi dokunmatik ekranlara takılıyor… Ben öğretmene takılıyorum o teknolojiyi nasıl doğru kullanması gerektiğini de öğreten bir öğretmendir, videolar seçip sadece izletende öğretmendir. Çocuğun potansiyelini keşfettin mi devamı gelir zaten illaki özel okul şart değil. Eğitimi okuldan ziyade öğretmen veriyor öğretmen onlarının kalbine girebiliyorsa,  çocukların yüzleri gülebiliyorsa, çocukta istekliyse başarı kendiliğinden geliyor zaten.

Biz bu yıl çok şanslıydık. Öğretmenimiz tecrübeli, disiplinli, idealist ve çocuk canlısı bir babacandı… Bu aynı zamanda iyi bir eğitim ve öğretimi getirdi beraberinde.

Araştıralım, elimizden geleni onlar için yapalım sonrada bırakalım, kafamızda problem haline getirmeyelim suyun akışını seyre dalalım.

Çocuklarımız için en hayırlısı onların olur inşallah. Şansları bol olsun hayat başarıları olsun. Okullarını 1.likle bitirip mutsuz depresif hayatı olan ne çok insan tanıyorum.

Şimdi de biraz bunları düşünmeyi bırakalım, çünküüüü Poyrazımın dediği gibi “Bize 75 gün tatil annee”…

Tatilin keyfini çıkartsın çocuklar, oynasınlar zıplasınlar, gezsinler, yüzsünler herkes kendi imkânlarını değerlendirsin. Bunu fazlasıyla hak ettiler. Özgür bir ortamda olmaları en güzeli aslında köyde, yazlıkta, bağda, bahçede… Bazılarımızın için bu imkânlar olmayınca yaz spor okulları boşluğu dolduruyor. Bunun içinde bir tarafım hep bir disiplin içinde mi olacak çocuk bırak istediği saatte kalksın yatsın diyor, diğer tarafım ise ne var bunda hayatımızın belli bir düzende olması kötü bir şey mi diyor. Git gellerim yok değil.

Bu yaz bizi neler bekliyor yaşayıp görelim bakalım.

Öğretmenimizin ve bize küçüklükten beri söylenen tavsiye ile yazımı noktalayayım. Oyun aralarında, molalarda bol bol kitap okusalar hani fena olmaz dimi. Bizde okuyalım unutmayın çocuklar dediklerimizi değil bizde gördüklerini yaparlar.

Uzunnn zaman olmuştu yazamayalı paylaşmayalı hepsi için geçerli sebeplerim, heyecanlarımız var evimizde. Bununla ilgili bilgiler sonra...

Sevgiler

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow