Uyku eğitimi..

Bu başlığı gördüğüm yerde kahkahayı basıyorum. Sinirden…

Uyku eğitimi..

Bu başlığı gördüğüm yerde kahkahayı basıyorum. Sinirden…

Poyraz kolik bir bebekti çok zorlandık çok emek verdik uyutmak için hatta daha doğrusu ağlamadan durması için. Dediler ki bana Poyraz zordu, ikincisi çokkk kolay olacakkk bak gör!!!!! Gördüm koca bir yalan.

Uykuyu sevmeyen, dirençli, hafif uykusu olan çocuklarım var. 2 saat sallayıp yarım saatle yetinenler var..

Poyraza rutinler koymuştum her gece mutlaka banyo ve uykuydu. Nasıl uyku, evin tüm ışıkları kapatılır ve yarım saat bir saat uyutmaya çabalardım. Sonuç uzun uğraşlar ve sabırlar sonucunda çoğu zaman benimde uyuya kalmalarımla sonuç buldu. Ama dedim ki Melisada öyle yapmayacağım zorlamayacağım kalıba sokmayacağım çocuğun ne zaman uykusu gelirse o zaman yatsın dedim. Sadece lafta tabi. Olmuyor erken uyusun dinlensin istiyorsun, abiye zaman ayırmak,  sende dinlenmek bir şeyler yapmak istiyorsun. Başlıyorsun her yerden video yazı okumaya…

Bir sürü yöntemler denemedim mi denedim. 2 gün tutuyor oldu bu iş diyorsun 28 gün tekrar dön başa sarıyorsun. Bir gece şöyle bir şey oldu. Melisayı uyuttum, uzun uykuya geçemiyor gık dedi koştum odaya emzir olmadı piş piş piş olmadı uyusun da büyüsün olmadı ayakta salla olmadı havada zıpla ama kararlıyım karanlık odadan çıkmayacağım. Saate bir baktım 2 buçuk saat geçmiş ben güya “uyku eğitimi” veriyorum saatlerce ayağımda sallayarak. Bırak ya, Sevgi ne yapıyorsun sen, dedim kendine gel, girmeye başladın yine o moda dedim ve çıktım odadan. Ne mi oldu ben yine uykusuz. Şimdilerde de aynı şekilde uyuyor odaya yatırıyorum ilk uyanmasında gık sesi duyduğumda kimse nefes dahi almasın diyerek koşuyorum :) Ah kızım ahh bizi ne hallere sokuyorsun bir bilsen. İlk başlarda battaniyede sallıyorsak. Sakın tüüü kaka felan demeyin. Ben çok hevesliyim sanki. Hele dışarıda vah vah çok kötü alıştırmışsınız, ben hiç böyle yapmazdım, alırdım kucağıma altını alır masajını yapar pijamalarını giydirir uyuturum böyle olmalı. Ya ben deli miyim ben altını değiştiremiyorum, sevmiyor altının bağlanmasını, giyinmekten hoşlanmıyor, biz üzerini 3 kişi değiştiriyoruz. Baba ayakta kucakta ben giydirmeye çalışıyorum abide karşısına geçip şebeklik yapıyor. Neymiş banyo sonrası masaj yapacakmışız.

Bunları niye yazıyorum biliyor musunuz? Bir anne görünce hemen karşıdan yargılamayın gerçekten neler yaşıyor olabileceği ya da kaç gündür uykusuz kaldığı ile ilgili en ufak fikriniz olmaya bilir.   Herkesin anneliği tecrübesi başka kimisi ağlatarak bağırtarak uyutmaya diretmeyi doğru bulur, kimisi tam tersi inanın farklı görüşlerde de bir sürü uzman!!!!! görüşü var. Anne olmayan birinin uzman görüşünü de hiç doğru bulmuyorum. Annelik başka işin uzmanlığı bambaşka teori ile pratik annelikte hiç tutmuyor benden söylemesi. En doğrusu bana göre çocuğa göre hareket etmek, en doğrusunu onlar sana gösteriyor.

Sevgiler

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow