Derken; Kış Geldi..

Sonbahar çocuklarıyız biz, aile olarak. Kavurucu sıcakların yerini, tatlı, serin esintilere bıraktığı mevsimdir sonbahar.. Sonbahar; Kahvenin ve sarının tonlarıdır bizim için. Hüzündür, ağaçlar için ayrılık vaktidir yapraklarından..

Derken; Kış Geldi..

Sonbahar çocuklarıyız biz, aile olarak. Kavurucu sıcakların yerini, tatlı, serin esintilere bıraktığı mevsimdir sonbahar.. Sonbahar; Kahvenin ve sarının tonlarıdır bizim için. Hüzündür, ağaçlar için ayrılık vaktidir yapraklarından..

Özetle ailemizin son bahar sloganı; “Sonbahar çocukları biraz farklı olur, her şey toprağa dönerken onlar topraktan gelir, biraz terslik işte!”

Derken; Kış geldi çattı..

Peki böylesi soğuk bir havanın olduğu zamanlarda neler yapabiliriz? İşte bizim evde kış geldiğinde neler yaptığımızı birkaç madde olarak sizler ile paylaşmak istedim.

“Hava kış olsun ama içiniz hep güneş olsun..”

  • “Evinizi çok ısıtmayın. Özellikle çocukların bulunduğu evlerin sıcaklığının yüksek olması solunan havanın sıcak ve kuru oluşuna ve buna bağlı olarak tüm solunum sisteminin bir hastalık yoksa bile sıkıntı yaşamasına yol açıyor. Kış mevsiminde çocukların burun tıkanıklığı ve buna bağlı gece uyku sorunu yaşamasının başlıca nedeni uyudukları odanın havasının sıcak olmasıdır. “ Bunun içi ben evde en çok kullandığım ürün vicks oluyor her derde deva :).  Uyurken Oğlumun ayaklarının altını göğsüne burnuna vicks sürüyorum gerçi artık bu işi Poyraz kendisi yapıyor uyku saati geldiğinde önce Vicks seansımız başlıyor. Ve bundan inanılmaz keyif alıyor kıkır kıkır gülüyor çünkü acayip gıdıklanıyor. Odasına kalorifer üzerine de bir kabın içine sıcak su ve bir miktar Vicks koyuyorum. Oda mentol kokuyor. :) Isınmak için kalın giyinmek en doğrusu aslında, fakat genelde evin ısısını arttırıp şortla dolaşmayı tercih ediyoruz çoğumuz.
  • Mevsim yiyecekleri yemeye özen gösteriyoruz. Tüm sene boyunca aynı yiyecekleri yemeğe çalışmak yerine mevsiminde bol olan, o bölgede kolaylıkla yetişen meyve-sebzeleri yemek daha doğru oluyor çocukluğumda çok net hatırlıyorum anne domates ne zaman çıkacak çilek ne zaman yiyeceğiz diye sorardım anneme. Şimdi her mevsim her şeyi bulabiliyoruz organik adı altında ambalajlanıyorlar.
  • Kalabalık-kapalı alanlarda vakit geçirmek yerine açık havada olma imkânlarını zorluyoruz. Yazın olduğu kadar dışarıda koşup oynamak, kışın kolay olmasa da vakit geçirmek, eğlenmek için karı, yağmuru da kullanabilirsiniz. Yağmur yağdığında şemsiyeleri alıp markete gidiyoruz Poyrazla o su birikintilerini özellikle kolluyor bata çıka eve geliyoruz. Üst baş ıslanmış olabilir ama ondaki mutluluk paha biçilemez…
  • Hasta kişilere yakın olmayın derler. Bana bunlar da biraz ters geliyor. Ne kadar kollayabiliriz ki her gün okula gidiyor çocuklarımız. Her zaman yanımızda değiller. Mutlaka bir yerlerden kapıyorlar mikrobu belki de bu benimle ilgili, çok fazla koruyucu bir anne olmamamla alakalı bir şey olabilir. Tedbirli olmakta fayda var fakat çok ta koruyucu olmamalıyız alışmalı bünyeleri. Okuldan kaçsak kuzeninden kapıyor, kuzeninden kaçsak arkadaşından, arkadaşından kaçsak anne babadan, onlarda kaçamayacağımıza göre biraz rahat bırakmakta fayda var. Bunlardan kaçmak yerine ellerimizi temiz tutmanın dışardan okuldan geldiğimizde ellerimizi yıkama alışkanlığını kazandırmayı daha doğru buluyorum.
  • Bol bol sıvı için. Su, yaz kış en fazla tükettiğimiz içecektir bizim. Hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerle ile aramız pek yoktur ailecek. Taze sıkılmış meyve suyunu, Poyrazın kendi elleriyle soyduğu ve yediği Portakalı tercih ederim. Bitki çaylarına bayılıyoruz. Poyraz bebekliğinden beri alışkın olduğu için çok şanslıyım. Bitki çaylarından yaptığımız gargaralar bile ilaç kullanımımızı azaltıyor.
  • Kış akşamlarının olmazsa olması bizim evde benim için örgüdür, evet mutlaka her kış bir şeyler örmeye çalışırım çok bildiğimden değil her yıl farklı bir şeyler öğrenmek isteğimden. Akşamları yarım saat örgü örmek beni inanılmaz mutlu ediyor, örüyorum bakıyorum örüyorum bakıyorum, kendi yaptığım örgüyü bakmak beni inanılmaz keyiflendiriyor :) . Kışın, soğuk havası, belki de o renkli yünlerle içimi ısıtıyor. Örgü örmek insan için inanılmaz bir keyif mutlaka deneyin derim..
  • Kışın daha fazla evde olmak çocuklarımızın televizyon karşısında uzun saatler kalması, bilgisayar oyunları veya dijital ekranlarla bolca zaman harcamalarına neden olabiliyor. Biz bunların yerine beraber vakit geçirmeye, yaratıcı, geliştirici faaliyetler yapmak bize çok iyi geliyor. Bizim evin bu aralar en çok revaçta olan aktiviteleri kesmeli yapıştırmalı boyamaları araba, kostüm, tünel, pist gibi faaliyetler yapmak, en çokta babası ile yapmayı bayılıyor Poyraz. Benimle ise kek, pasta gibi mutfak etkinliklerini, özellikle hamur yoğurma ve mikser ile karıştırmayı bayılıyor diyebilirim. Böylelikle evde kalmak dan da keyif alıyoruz..

Bizim evde kış mevsimi böyle geçiyor diyebilirim. Peki ya sizin evde? :)

 

Sevgiler

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow